![](cinemas/titles/axilleion.gif)
![](passepartout.gif)
Περίοδος Λειτουργίας: Ιούνιος 1971 – Σεπτέμβριος 1998
Διεύθυνση: Σωτηριάδου 38 (μεταξύ Γούναρη και Ρούφου)
Το βρίσκουμε στην οδό Σωτηριάδου λίγο πριν φθάσουμε κατερχόμενοι στη Γούναρη με εναρκτήριο έργο «Μια Γυναίκα, Μια Αγάπη, Μια Ζωή». Ακολουθεί η προβολή των ταινιών: «Οι Ατρόμητοι Λοχίαι της Βεγγάλης», «Ο Παραγυιός μου ο Ραλίστας», «Ο Νάνος και οι 7 Χιονάτες», «Στην Κόλαση της Ασφάλτου». Στη θέση του δροσόλουστου κινηματογράφου «Αχίλλειον», λειτουργεί από το 1999 ο θερινός κινηματογράφος «Δαναός».
Φωτογραφίες:
![](cinemas/thumbs/axilleion1.jpg)
![](passepartout.gif)
![](cinemas/thumbs/axilleion2.jpg)
![](passepartout.gif)
![](cinemas/thumbs/posters-axilleion.jpg)